Хидропланиране

Три са основните фактори, които влияят на сцеплението на гумите с мокра настилка:

  • Скорост – с увеличението на скоростта се намалява сцеплението;
  • Дълбочина на водата – колкото по-дълбока е водата, толкова по-малко е сцеплението, въпреки че, дори и при малка дълбочина, е възможно да има намалено сцепление и то при ниска скорост;
  • Дълбочина на грайферите – колкото е по-износена гумата, толкова повече се увеличава възможността за хидропланиране.

Тъй като хидропланирането може да е придружено с пълна загуба на сцепление и контрол над превозното средство, е необходимо да намалите скоростта, като разбира се, се съобразите с движението около вас.

Шофиране върху заснежена или заледена пътна настилка

Всесезонните гуми са проектирани да осигурят по-добро сцепление със снега, от колкото не всесезонните. Това са гуми върху които е изписано “M+S”, което означава “кал и сняг”. Дори и най добрите всесезонни гуми не могат да осигурят приемливо ниво на сцепление при шофиране с висока скорост на заледена/заснежена настилка или ако не предвидите поне 12 пъти по-дълъг спирачен път.

Какво да направите когато заседнете

Когато заседнете в лед, сняг, кал или мокра трева, автомобилът трябва да бъде разклатен чрез превключване на скоростния лост от предна на задна скорост при автоматични кутий или от задна на втора при механични. Това трябва да бъде направено при възможно най-малко въртене на гумите. Силата предизвикана от бързото въртене на гумата може да причини експлозия от разкъсването на гумата. Някои превозни средства могат да причинят това за броени секунди.